Povijest vrtića
- Predškolski odgoj i osnovno obrazovanje, a osobito učiteljstvo, nedjeljivo su vezani uz Petrinju i poznatu II. opću hrvatsku učiteljsku skupštinu održanu 1874. godine u našem gradu. Skupština je snažno razbudila i potaknula organiziranje i otvaranje zabavišta, koja su u početku trebala biti vezana uz ženske učiteljske škole, a tek kasnije prerasti u posebne ustanove.
- U Petrinji je prvo zabavište osnovano 1881. godine. Osnovala ga je i vodila učiteljica Marija Cesarić. Pohađalo ga je dvadesetak djece. Tijekom sljedećih godina zabavišta se gase i osnivaju nova.
- Godine 1928. dječje zabavište u Petrinji osnivaju časne sestre Kćeri Božje ljubavi iz Sarajeva, koje Petrinjci ubrzo prozivaju “Spiellschule”. U ratnoj 1942. godini u Petrinji se osniva Mala škola, smještena u samostanu časnih sestara.
- Od završetka rata pa do 1956. godine u Petrinji nije bilo organiziranog predškolskog odgoja.
- Prvi dječji vrtić u Petrinji osnovan je 1956. godine. Rad se odvijao u prostorijama Dječjeg doma “Fićo Kljajić ” u Hanžekovoj ulici. Ustanova je nosila ime “Ana Vojnović”, a prva ravnateljica bila je Marija Malović.
- Prva zgrada za potrebe predškolskog odgoja bila je sagrađena 5. rujna 1977. godine u današnjoj Ulici Ivane Brlić-Mažuranić. U novom prostoru počele su raditi 4 odgojne skupine djece vrtićkog uzrasta, a od 1978. godine kontinuirano rade i jaslice.
- Za rad vrtića i jaslica izgrađen je i opremljen novi objekt u Gaćešinoj ulici, čije je korištenje počelo 1978. godine.
- U 1985. godini uvedena je druga smjena vrtića s dvadeset i sedam polaznika.
- Nakon Domovinskog rata 1996. godine vrtić djeluje u otežanim uvjetima pa se javlja potreba za otvaranjem područnog odjela na Sajmištu u Ul. Dražena Petrovića 18/3, koji počinje s radom 3. listopada 1997. godine.
- Školske godine 1998./99. Dječji vrtić Petrinjčica postaje vježbaonica Visoke učiteljske škole u Petrinji za metodičke vježbe predškolskog odgoja u svim odgojnim skupinama, a mentori su odgojitelji s višegodišnjim radnim iskustvom.
- 2007. godine otvaraju se dvije odgojne skupine u Ulici Zvonimira Kuhara u sastavu Osnovne škole Mate Lovraka.
- 2015. godine vrtić se uključio u program Međunarodne Ekoškole osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova
- Uz pomoć udruge RTL pomaže djeci obnovljen je i uređen prometni poligon, koji je nekada postojao u vrtiću. Vrtić na ovom projektu surađuje i s MUP-om posvećujući posebnu pažnju djeci kao najranjivijim sudionicima prometnog procesa.
- 2016. godine vrtić slavi svoj 60. rođendan
- Pedagošku godinu 2017./2018. vrtić je započeo sa 16 odgojno-obrazovnih skupina. Svečano je otvoren energetski obnovljen centralni objekt Izvor, a područni objekt, koji se nalazio u Osnovnoj školi Mate Lovraka, preseljen je na lokaciju objekta Duga uz otvaranje još jedne skupine.
- Od pedagoške godine 2018./2019. vrtić u objektu Duga otvara još dvije odgojno-obrazovne skupine što vrtić čini brojnijim za oko 50 djece.
- U rujnu 2020. godine otvoren je novi – peti vrtićki objekt Sunce, u naselju Češko selo. Time je osiguran dodatan smještajni kapacitet za djecu u jednu jasličku i dvije vrtićke odgojno-obrazovne skupine.
U prosincu 2020. godine u objektu Sunce otvorena je dodatna odgojno-obrazovna skupina, čime se ukupni broj skupina u vrtiću popeo na 22.
U ožujku 2022. godine dovršena je dogradnja objekta, čime je stvoren prostor za još pet odgojno-obrazovnih skupina.