PREDSTAVLJEN PRIRUČNIK „UVAŽAVANJEM RAZLIČITOSTI DO KULTURE MIRA“

 

U Petrinji je, u izdanju Centra za civilne inicijative, predstavljen Priručnik za odgojitelje djece rane i predškolske dobi „Uvažavanjem različitosti do kulture mira“.

„Dječji vrtić Petrinjčica imao je prigodu prezentirati Priručnik koji je rezultat višegodišnje suradnje i rada većeg broja odgojitelja i stručnih suradnika u cijeloj Hrvatskoj, odnosno iz deset vrtića koji su 2013. godine pokrenuli aktivnosti vezane za različitosti, a dovođenje do kulture mira. Ono što mogu reći je da su naše dvije skupine, s četiri odgojiteljice, sudjelovale u tom projektu, a to su skupina „Zvjezdice“ sa Slavicom Cerjak i Jelenom Fiala, te skupina „Loptice“ s Majom Latin i Anabelom Kunert, pod vodstvom naše pedagoginje Višnje Vukša.“ – rekla je Nataša Vidović, ravnateljica Dječjeg vrtića „Petrinjčica“.

Dalje je naglasila: „Ovaj projekt je inače skraćenog naziva PRECEDE, znači partnerstvo za prihvaćanje i suradnju kroz predškolski odgoj i obrazovanje u Europi i sufinanciran je sredstvima Europske unije, a omogućuje praktičarima iz još pet zemalja u našem okruženju, Albanija, Crna Gora, Kosovo, Makedonija, Srbija, sudjelovanje u visoko kvalitetnoj edukaciji partnerstva edukacije. Možemo reći da smo ponosni zbog toga, jer kroz sve te aktivnosti koje smo provodili rasli smo svi, odgojitelji, djeca i cijela naša ustanova.“

Još je dodala: „Projekt je primijenjen na ove dvije naše skupine, jer su naše četiri odgojiteljice išle na edukaciju, dobile su uputstva, praktične priručnike po kojima treba raditi i određene lutke i uputstva kako i što treba raditi, tako da su jedino one to mogle provoditi, ali prezentacijom u našem vrtiću, naravno da su kasnije počele i neke druge odgojiteljice primjenjivati neke od tih aktivnosti kako bi i drugu djecu senzibilizirali za ovakve nekakve problematike koje nas, na ovom području, zaokupljaju.“

O Priručniku je govorila i predstavila ga dr. sc. Dejana Bouillet, uz Ljiljanu Šarić, jedna od urednica: „Za Priručnik je karakteristično to da na jednom mjestu objedinjuje najrazličitije načine i mogućnosti na koje možemo pridonositi društvenoj pravdi, a kada kažemo društvena pravda, onda prije svega mislimo na osiguravanje prilika da mala djeca izađu iz nekih začaranih krugova u kojima su se našli, zbog toga što za razliku od velike većine, žive u nepovoljnijim okolnostima, bilo da se radi o okolnostima socijalne prirode ili su na neki drugi način različiti do mjere da nemaju jednake obrazovne prilike kao većina njihovih vršnjaka.“

Dalje je nastavila: „Ono što Priručnik nudi jest operacionalizaciju načela koja su duboko ukorijenjena u svim međunarodnim nacionalnim dokumentima koja se tiču djece, a to je pravo svakog djeteta na kvalitetan raniji predškolski odgoj koji jedini u biti ima tu moć i mogućnost da te društvene neravnopravnosti prevenira kada su djeca još dovoljno mala da se mogu uključiti u društvo na ravnopravnoj osnovi s drugima. To je u biti zbirka različitih aktivnosti koje se uklapaju u kurikulum svakog vrtića, a koji onda, kao odgojiteljima, koji ga provode, kako da tu praksu konceptualizira na najbolji mogući način, kako za samo dijete, tako i za zajednicu u cjelini. Radi se o aktivnostima koje su znanstveno verificirane i provjerene i koje su dokazale da pridonose ovome cilju, a radi se o obrazovanju za društvenu pravdu, odnosno do izgradnje kulture mira.“

Prvih deset vrtića samo je temelj za ove aktivnosti koje treba širiti u zajednici: „Toplo se nadam da je to sjeme koje će naći svoje korisnike i da će ideja inkluzivnosti, upravo kroz taj Priručnik, ali i kroz mnoge druge projekte koji paralelno egzistiraju, ne samo u Hrvatskoj nego i u svim europskim zemljama, da će saživjeti i jednog dana postati standard, a ne neka alternativa koja pripada nekim budućim generacijama.“