KATAPULT – NAPRAVI SAM!

U sklopu metodičkih vježbi iz kolegija Metodike upoznavanja okoline 2 na Učiteljskom fakultetu: Odsjek u Petrinji, pod vodstvom profesorice Edite Rogulj, studenti su se odlučili pridružiti “Vrtiću od kuće”. Obzirom da u ovim neobičnim vremenima nisu u mogućnosti dolaziti u Dječji vrtić Petrinjčica i družiti se s djecom, vrijedni studenti su odlučili snimati aktivnosti kako bi djeci uveseljavali dane koje provode kod kuće.

Aktivnost je pripremila studentica 3. godine Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, Luna Palec. Za izradu ovakvog katapulta potrebni su štapići za sladoled, kuhinjske gumice, plastični čep i ljepilo. Šest štapića zavežemo kuhinjskim gumicama na oba kraja. Jedan štapić provučemo između prvog i drugog štapića odozdola, ali ne do kraja, provučemo manje od pola štapića. Uzmemo još jedan štapić i postavimo ga na zavezane štapiće, u ravnini sa štapićem koji smo provukli te ih zajedno zavežemo kuhinjskom gumicom na kraćem kraju. Na gornji štapić zalijepimo plastični čep, po mogućnosti vrućim ljepilom. Kroz ovu aktivnost djecu možemo upoznati s poviješću korištenja katapulta, nekim osnovnim zakonima fizike (o gibanju, gravitaciji…), znanjem iz inženjerstva, a poticajna je i za razvoj grube i fine motorike te okulomotornu koordinaciju.