SURADNJA VRTIĆA I UČITELJSKOG FAKULTETA KROZ eTWINNING PROJEKT

 

Djeca Dječjeg vrtića Petrinjčica iz objekta Slap, skupina Kockice s odgojiteljicama Marinom Preradović Kosak i Šteficom Roksa i djeca iz objekta Izvor, skupina Leptirići odgojiteljica Ivanke Juić i Mire Čačić posjetili su 25.11.2022. godine Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Odsjek u Petrinji. Razlog susreta jest eTwinning projekt Razvijanje plurilingvizma i plurikulturalnosti u predškolskoj dobi pod vodstvom prof. Božice Vuić i doc. dr. sc. Alenke Mikulec. U projektu uz djecu iz skupina Kockice i Leptirići sudjeluju i vrtićka djeca koja pohađaju partnerske vrtiće u Grčkoj i Rumunjskoj. Djeca su tijekom videopoziva uz pomoć studentica i studenta 2. i 3. godine studija Ranoga i predškolskog odgoja i obrazovanja predstavila vršnjacima iz partnerskih zemalja svoj grad, svoju zemlju i svoj vrtić na engleskom jeziku. Nakon što su se sva djeca predstavila jedni drugima otpjevali su im pjesmicu na hrvatskom jeziku. Kockice su svoje prijatelje iz Rumunjske pokušali naučiti pjesmicu Muhara, a djeca iz Rumunjske su njih učila pjesmicu o pet patkica. Potom su Leptirići svoje prijatelje iz Grčke pokušali naučiti pjesmu Kruška, jabuka, šljiva, a oni njih pjesmu o sovi. Nakon toga su djeca postavljala pitanja jedni drugima. Kockice je zanimalo koje igre igraju djeca u Rumunjskoj i jesu li nekad bili u Hrvatskoj, a Leptiriće je zanimalo kojim se igračkama djeca u Grčkoj najradije igraju. Sljedeći videosusret s partnerskim vrtićima održat će se u prosincu.

Tekst: Božica Vuić, prof.