Balončići na Hrastovičkoj gori

BALONČIĆI NA HRASTOVIČKOJ GORI

 

Nedavno se na obroncima Hrastovičke gore čuo žamor i dječji smijeh. Djeca vrtićke skupine Balončići Dječjeg vrtića Petrinjčica (objekt Sunce) su se u subotu, 29.10.2022., u pratnji odgojiteljica Ivane i Romane te roditelja zaputila na najviši vrh Hrastovičke gore – tzv. “Piramidu”. Zajedno su pješice u 7:45h krenuli iz sela Hrastovica, putem istražujući različite šumske i jesenske plodove. Ispod šarenog lišća pronašli su nešto oraha, navirili se iza svakog hrasta ne bi li ugledali lisicu, vuka, medu ili divlju svinju. Pronašli su Ježurku Ježić, puno sitnih kestena i jednog malog daždevnjaka. Zastali su pored ruševina crkve Sveti Duh kako bi se odmorili za nastavak puta. Stazom su ih vodili prepoznatljivi putokazi do planinarskog doma, a naišli su i na jedno crveno srce. Na mjestu gdje sunčeve zrake probijaju gustu maglu prikrala im se neobična plavičasta svjetlost. Baločnčići su zaključili da to može biti samo šumska vila… Nakon 2 sata stigli su do planinarskog doma Matija Filjak. Tamo ih je dočekalo nekoliko roditelja uz zapaljenu vatru na improviziranom ognjištu. Druženje se nastavilo uz pečenje kobasica i kestena koje su skupili putem. Naučili su da se kesteni mogu pretvorili u vatromet ako se ne zarežu. Odrasli su se okrijepili kavom, a djeca vodom i sokićima. Djeca su se ohrabrila i  samostalno istraživala novu okolinu – pronašla su kišnu glistu te ju ubrzo na tlo vratili među lišće, daleko od koraka svojih malih čizmica kako se ne bi ozlijedila. Oko podneva su mali i veliki planinari preostalu energiju usmjerili na skupljanje smeća kako bi priroda ostala čista i nezagađena te su puni novih dogodovština krenuli svojim kućama.