„Klub očeva Rastimo zajedno“ u dječjem vrtiću Petrinjčica

U dječjem vrtiću Petrinjčica tijekom ožujka 2018g. održane su radionice „Klub očeva  Rastimo zajedno“,  namjenjene  očevima  (osobama koje imaju ulogu oca u djetetovom životu)  djece u dobi od 1 – 4 (5) godina. Voditeljice radionica su  Marina Preradović Kosak, odgojiteljica  i Višnja Vukša, pedagoginja.

Na „Klubu očeva Rastimo zajedno“ posebna se pažnja posvećuje ulozi oca u ranom djetinjstvu. Roditeljstvo se često gleda kroz majčinstvo, a očinstvo se donekle zanemaruje. Nova znanstvena otkrića pokazuju koliko je odnos očeva i djece važan za razvoj djeteta i govore o jedinstvenom doprinosu djetetovom dugoročnom psihosocijalnom razvoju koji daje očeva uključenost, osjetljiva podrška i poticaj u prvim godinama života.

„Klub očeva rastimo zajedno“ prilika je  da se čuje kako očevi žive svoje očinstvo, te kako ih se može poduprijeti u ostvarivanju njihove važne uloge u djetetovom razvoju. Očevi zajedno s voditeljicama i drugim očevima stječu nova saznanja o ulozi oca u ranom djetinjstvu, upoznavaju bolje sebe kao oca, prepoznavaju učinkovite načine nošenja sa zahtjevima roditeljstva i razmjenjuju ideje o načinima na koje žive svoje očinstvo.

 

Održane su četiri radionice pod nazivima:

 

 1. Očinska uloga u ranom djetinjstvu
 2. O očevima i osjećajima
 3. O očevima i majkama
 4. Tata od zanata

 

Očevi su izrazili veliko zadovoljstvo sudjelovanjem na radionicama, te su istakli da  su svojim sudjelovanjem na radionicama svi na dobitku, oni kao očevi, ali i djete i majka. Izjavili su :

 

 • Smatram da mi je ova radionica pomogla da budem bolji tata, da ću na sve „probleme“  koje me čekaju imati spremnu reakciju!
 • Moje dijete će imati kvalitetniji odgoj i kvalitetnijeg oca u smislu odgoja
 • Drugačije gledam sada na neke situacije koje prije nisam primjećivao
 • Posvetiti ću mu više vremena i imati će više strpljenja
 • Moje dijete će sigurno biti još sretnije i boljeg ponašanja nakon ovih radionica
 • Dobio sam nova saznanja o kvalitetnom provođenju vremena s djecom
 • Imama drugačiji pogled na odgoj djece i  igru
 • Više ću slušati dijete, biti tolerantniji, pomagati mu…
 • Više ću vremena odvojiti za igru s dijetom  i zaboraviti na posao
 • Sviđa mi se  druženje na radionicama, razmjena iskustva, razne igre, povezanost

 

Poručuju:

 

 • Dodao bih i majke na radionice
 • Trebalo bi više ovakvih radionica

 

Za sve one koji žele više voditeljice radionica „Rastimo zajedno“ pozivaju  roditelje ( i mame i tate) da se uključe u slijedeći  ciklus radionica „ Rastimo zajedno“.

[photo_gallery_wp id=”27″]

Tekst: Višnja Vukša, pedagog

Fotografije: Višnja Vukša, pedagog

Marina Preradović Kosak, odgojitelj